Kompulsywne zakupy w sieci

Jeśli kiedykolwiek czułeś niekontrolowane pragnienie kupienia czegoś, tak bardzo, że doświadczasz niepokoju, a potem, gdy już to masz, czujesz euforię, a potem poczucie winy, aż wpadasz w depresję, bo nie masz pieniędzy, by za to zapłacić, wtedy jesteś kompulsywnym kupującym.

Terminy: kompulsywne robienie zakupów, uzależnienie od zakupów lub oniomania odnoszą się do osób, które żyją pochłonięte robieniem zakupów i doświadczają powtarzających się epizodów utraty kontroli nad swoim zachowaniem związanym z zakupami, co prowadzi do znacznego dyskomfortu, a nawet problemów społecznych, zawodowych, rodzinnych, prawnych lub finansowych. Kompulsywne kupowanie w Internecie zostało powiązane z mechanizmami emocjonalnymi, takimi jak poszukiwanie przyjemności lub unikanie negatywnych emocji, oraz z mechanizmami poznawczymi, takimi jak impulsywność lub brak samokontroli, a specjaliści wykazali podobieństwa z patologicznym hazardem i uzależnieniami od substancji. Do tej pory przeprowadzono niewiele badań na temat kompulsywnego kupowania w Internecie, ale jasne jest, że powszechność handlu internetowego stale rośnie, co może prowadzić do przekonania, że coraz więcej osób robi zakupy w sieci i dlatego problem ten narasta. Dzieje się tak dlatego, że Internet zapewnia kupującemu szereg korzyści, takich jak możliwość dokonywania zakupów o każdej porze dnia, dokonywania zakupów z zachowaniem anonimowości we własnym domu oraz korzystania ze środków płatniczych, które generują niezauważalne koszty. Martwi Cię to, że wydajesz za dużo pieniędzy na zakupy w internecie? Sprawdź, jak skutecznie kontrolować wydatki na zakupy w sieci. 

Ważne jest, aby podkreślić, że zaburzenie to stanowi jeden z najpoważniejszych obecnych problemów. W większości przypadków to kompulsywne zachowanie jest ignorowane, biorąc pod uwagę, że społecznie i kulturowo promowane jest posiadanie dóbr materialnych i statusu, który sprawia, że czujemy się lepszymi ludźmi, nawet bardziej atrakcyjnymi.