Uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe – dlaczego warto je uzyskać?

Uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe to jeden z najlepszych sposobów na to, aby zdobyć perspektywiczną oraz dobrze płatną pracę. Dlaczego? Powodem jest obserwowana w ostatnich latach niejednorodna sytuacja na rynku pracy. W praktyce oznacza to, że z jednej strony trudno uzyskać zatrudnienie, z drugiej istnieje spory deficyt specjalistów w rozmaitych branżach. Jedną z nich jest sektor elektryczny, energetyczny i gazowy. Statystyki pokazują, że braki w tym zakresie mogą sięgać nawet 140 tysięcy pracowników. Z tego względu zdobycie odpowiednich kwalifikacji może stać się przepustką do tego, aby podjąć nową pracę z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe? Kto może się o nie ubiegać?

Uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe – sposób na pewną i dobrze płatną pracę

Czym są uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe określane G1, G2 i G3? To kwalifikacje, które pozwalają na obsługę, montaż, konserwację, remont, eksploatację oraz wykonywanie prac kontrolno-pomiarowych w zakresie urządzeń, instalacji i sieci zasilanych energią elektryczną, cieplną lub gazową. Można przy tym ubiegać się o świadectwa kwalifikacyjne na jedną lub na wszystkie grupy urządzeń. Tym, co je łączy, jest możliwość szybkiego przebranżowienia się i uzyskania stabilnej oraz dobrze płatnej pracy. Według miesięcznika Business Insider, zawód elektryka znalazł się wśród 30 najbardziej cenionych i poszukiwanych profesji na terenie Polski. Specjalistów z tego zakresu brakuje także za granicą, głównie w Niemczech, Francji czy Belgii.

Uprawnienia G1, G2, G3 – jakie dają możliwości zatrudnienia?

Jakie zatem możliwości dają uprawnienia G1, G2 oraz G3? Pierwsze z nich to uprawnienia elektryczne G1. Po ich zdobyciu można legalnie wykonywać prace związane z dozorem i eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, które wytwarzają, przesyłają, przetwarzają lub zużywają energię elektryczną. Uprawnienia energetyczne G2, analogicznie jak kwalifikacje G1, umożliwiają pracę z urządzeniami, instalacjami i sieciami wytwarzającymi, przesyłającymi, zużywającymi lub przetwarzającymi energię cieplną. I chociaż uprawnienia te cieszą się najmniejszym zainteresowaniem, są inwestycją, która szybko się zwraca. Dlaczego? Ponieważ na polskim rynku stanowczo brakuje fachowców, których można zatrudnić przy postępującej modernizacji sieci ciepłowniczych. Uprawnienia gazowe G3 to kolejne kwalifikacje, gwarantujące znalezienie dobrze płatnej pracy. Pozwalają wykonywać działania związane z dozorem oraz eksploatacją urządzeń, sieci i instalacji zużywających paliwa gazowe.

Uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe – kto może się o nie ubiegać?

Uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe są przeznaczone dla osób, które chcą podjąć pracę w jednej z tych branży. Często ubiegają się o nie fachowcy, którzy dotychczas wykonywali prace z podobnego zakresu i chcą rozszerzyć swoje kompetencje. Z kursu kwalifikacyjnego mogą ponadto skorzystać osoby, które wcześniej posiadały zupełnie inne zatrudnienie i chcą się przebranżowić, aby uzyskać nowe umiejętności, pozwalające podjąć zatrudnienie w innej dziedzinie. Szkolenia elektryczne, energetyczne i gazowe dają szerokie perspektywy rozwoju zawodowego i dlatego są coraz chętniej wybierane zarówno przez specjalistów z wieloletnim stażem, jak i przez osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na arenie zawodowej. Kurs na uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe to także doskonały pomysł na otworzenie własnej działalności gospodarczej i świadczenie usług na zasadzie outsourcingu. Jest to tym bardziej wskazane obecnie, kiedy branża budowlana przeżywa prawdziwy rozkwit, wykazując zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu elektryki, energetyki czy gazownictwa. Aby uzyskać kwalifikacje, nie trzeba spełniać żadnych szczególnych warunków. Do egzaminu pozwalającego uzyskać uprawnienia G1, G2 i G3 może przystąpić każdy, kto ukończył 18 lat i posiada co najmniej wykształcenie podstawowe. Po jego zdaniu można ubiegać się o zatrudnienie w określonej branży.

Egzamin na uprawnienia energetyczne, elektryczne i gazowe – czy trudno go zdać?

Co zrobić, aby pomyślnie zdać egzamin na uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe? Podstawowym warunkiem jest przystąpienie do odpowiedniego kursu. Warto przy tym postawić na sprawdzoną firmę szkoleniową, posiadającą wykwalifikowaną kadrę. Dzięki temu, podczas kursu składającego się z kilku godzin, można bez problemu przyswoić konieczną wiedzę. Po zakończeniu kursu, każda uczestnicząca w nim osoba jest znakomicie przygotowana do egzaminu składanego przed Stowarzyszeniem Elektryków Polskich. Zdobyte w ten sposób uprawnienia są ważne przez 5 lat. Dają przy tym podstawę nie tylko do zatrudnienia na terenie kraju, ale także za granicą, gdzie rynek przeżywa znacznie większy deficyt specjalistów w branży elektrycznej, energetycznej i gazowej. Związane są z tym oczywiście jeszcze wyższe zarobki niż te, na które można liczyć na terenie Polski.

Uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe – gdzie znaleźć kurs we Wrocławiu?

Wybierając kurs na uprawnienia elektryczne we Wrocławiu, warto zaufać specjalistom. GrupaKENA pozwoli Ci szybko i bezproblemowo uzyskać kwalifikacje. Firma prowadzi także szkolenia z zakresu energetyki i gazownictwa. O najwyższym poziomie usług świadczy fakt, że GrupaKENA w latach 2018-2020 została laureatem Orłów Kształcenia. Klienci z kolei jednoznacznie twierdzą, że firma należy do bardzo wąskiego grona najlepszych ośrodków szkoleniowych w Polsce. Tym, co ją wyróżnia, jest doskonała kadra złożona z osób mających nie tylko bogatą wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną. W ten sposób już w kilka godzin kursu potrafią przygotować uczestników do egzaminu państwowego. GrupaKENA dysponuje także znakomitym zapleczem multimedialnym. Świadczy usługi zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla firm, które chcą podnosić kwalifikacje swoich pracowników. Wieloletnie doświadczenie w branży sprawia, że jest bezkonkurencyjnym ośrodkiem w skali kraju.